Еразъм+ мобилност – Санкт Пьолтен, Австрия, март 2023 г.
Еразъм+ мобилност – София, февруари 2023 г.
Еразъм+ мобилност – Бон, октомври 2022 г.
Изложба „Одисея на мира“
30 години от създаването на Българския хелзински комитет
Среща с председателя на Българския хелзински комитет
Събития, които проведохме през месец март
Изложба
Световeн ден за правата на човека
Мобилност С1
Събития през март
Учителите посетили Австрия по мобилност С1 на Еразъм+ представиха пред учениците участници в проекта информация за най-големия, постоянно разрастващ се децентрализиран мемориал в света проектът Столперщайне (нем. Stolpersteine - буквалeн превод „камъни за препъване“, метафорично „препъникамък“ или „да се натъкна на нещо“) създаден от немския художник Гюнтер Демниг през 1992 г. Част от този мемориал се намира в града домакин Санкт Пьолтен. Целта му е да бъде почетена паметта на хората станали жертва на нацисткия терор. На местата, където последно са живели тези хора се поставят малки бетонни кубични блокчета с размер десет на десет сантиметра с гравирани върху метал имена на жертвите. Започва в Германия и оттогава са положени повече от 75 000 камъка в 28 страни в Европа.
Гостува ни Силвия Кобърн – психолог, илюстратор и писател, с която учениците дискутираха какво означава „активен“ мир – развитие на обществото, за да има не само социални нагласи, а и икономическа възможност да се запази мира или да се възстанови след сътресение и мирът не само като отсъствие на война. Ролята на изкуство, което може да допринесе за социална промяна.
Проведохме онлайн среща по медиация с Севдалина Александрова – обучител, медиатор, адвокат на тема „Как да побеждаваме в разговора? Всички. В училище и не само.“ Дискусия по въпросите: Възможно ли е всеки да е прав? Как да защитаваме позициите си и да получим максимално много, като същевременно оставим и другия доволен? Какви стъпки и думи да използваме, за да постигнем успешно решение за себе си, така, че и другият да е съгласен? Целта беше да се видят и изпитат наживо различните гледни точки.
От 4 до 6 април 2022 г. продължихме с онлайн семинар между партньорите, в който учениците представиха училището си и концепцията си за мир - какво свързват с понятието мир, какво означава за тях, имат ли свои собствени преживявания свързани с темата за мира (демонстрации, мирни митинги и др.). Подготвиха се презентации за паметници и места на мира и се дискутира тяхната роля - какво отбелязва паметника, за местоположението му, защо е поставен там, изпълнява ли социалното си предназначение.